آموزش نرم افزار ArtCAM pro

    مقدمه

ArtCAM Pro   یک نرم افزار منحصر به فرد است  که به کاربر اجازه می دهد با سرعت و سهولت، احجام سه بعدی را با کیفیت بالا بر اساس نقشه های دوبعدی برداری یا bitmap بسازد. همچنین این نرم افزار می تواند کد و برنامه های مورد نیاز یک دستگاه فرز یا حکاکی CNC را تولید نماید و بدین ترتیب قطعه به صورت فیزیکی ساخته شود. این قطعه می تواند یک پلاک، یک قطعه جواهر و یا قالب ظریف و دقیق برای فعالیت یک طلا ساز باشد. حتی در مواردی که ظاهر کاردستی مورد نیاز باشد استفاده از این نرم افزار کار را سرعت می بخشد. این نرم افزار به هنرمند اجازه می دهد وقت بیشتری را صرف جزئیات کار نماید و فعالیت وقت گیر دیگر را به نرم افزار واگذار کند و به او این امکان را میدهد تا در بازار رقابتی که امروزه حاکم است کارهای متفاوتی ارائه کند.

 

  مقایسه Relife , Vector , Bitmaps


دو  روش متفاوت برای نشان دادن یک تصویر گرافیکی در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. در حالیکه اغلب نرم افزار ها فقط با یکی از این دو روش کار می کنند، ArtCAM  هر دو روش را مورد استفاده قرار می دهد. این دو روش Bitmap و Vector هستند. ArtCAM  هر یک از دو روش را برای ساخت مدل سه بعدی استفاده می کند. این نرم افزار می تواند تصاویری که با هر دو روش ساخته باشند به روش دیگر تبدیل کند. در تصویر زیر هر دو روش نشان داده شده است.

 

در قسمت بالای تصویر Vector و در قسمت پایین تصویر Bitmap نشات داده شده است.

Bit-Vector

مدل سه بعدی که بر اساس Bitmap و Vector در نرم افزار ساخته می شود Relief نامیده می شود. Relief برای ماشین کاری سه بعدی استفاده می شود.

Vector  چیست؟

اطلاعات تصاویر وکتور با استفاده از فرمول های ریاضی تولید می شوند. اشکال و تصاویر در روشهای برداری، اجزای هندسی هستند که شامل شماری از نقاط، خطوط، دایره و یا منحنی هستند. مدل های ایجاد شده به دلیل مبنای ریاضی تولید می شوند، بسیار انعظاف پذیر  هستند و براحتی جابجا می شوند. ArtCAM قالب های زیر را برای اطلاعات وکتور می پذیرد :

·        فایل های Drawing شامل خروجیهای نرم افزار های Power SHAPE  و AutoCAD (*.dxf)

·        فایل های *.eps

·        فایل های دو بعدی AutoCAD (*.dwg)

·        فایل های Adobe Illustrator image(*.ai)

·        فایل های (*.wmf)

    Bitmap چیست؟

تصاویر Bitmap شامل یک سری اطلاعات از نقاط بصورت جداگانه شامل موقعیت نقطه همراه با رنگ آن نقطه می باشد که در مجموع تصویر را تشکیل می دهد. جزئیات بیشتر در ایت گونه تصاویر با تعریف نقاط بیشتر میسر می باشد. هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد دقت یا در اصطلاح Resolution تصویر بالاتر است. تصاویر Bitmap از همتای Vector خود حجیم تر هستند. این موضشوع شاید در خصوص فایل های کوچک خیلی مهم نباشد ولی در مواردی می تواند دردسر ساز شود.

ArtCAM می تواند مدلهای سه بعدی را از فایلهای دو بعدی Bitmap و بر اساس رنگ آن تولید نماید. مبنای سه بعدی سازی فایلهای Bitmap در ArtCAM دقت (Resolution)  است. ArtCAM قالب های زیر را به عنوان Bitmap قبول می کند.

(*.bmp)Windod Bitmap

تصاویر (*.tif)TIFF

تصاویر (*.pcx)PCX

تصاویر (*.gif)CompuServe

تصاویر(*.jpg )( *.jpeg) JPEG

    Relief چیست ؟

مدلهای سه بعدی ساحخته شده در ArtCAM که می توانند از هر یک از اطلاعات Vector یا Bitmap ساخته شوند، Relief نامیده می شود. در مجموع یک  Relief بسیار شبیه یک  Bitmap از نقاطی تشکیل می شود که ارتفاع هم دارند. هنگام ساخت Relief، علاوه  بر اندازه های دوبعدی فایل، Resolution هم تعیین می شود و این مبنای دقت مدل سه بعدی و نهایتاً قطعه ماشین ماشین کاری خواهد شد. Relief در نرم افزار ArtCAM، با پسوند *.rlf  نگهداری و ارائه می شود.

آموزش نرم­افزار ArtCAM Pro

    چیدمان ArtCAM :

ArtCAM در دو فضای اصلی دو بعدی (۲D View) و سه بعدی (۳D View) فعالیت خود را انجام می دهد. سمت چپ تصویر، Assistant Window  نامیده می شود که در آن علاوه بر آیکون دستورات، توضیحات هم دیده می شود. بطور پیش فرض برگه (tab) مربوط به Assistant فعال است.

http://aboozar-ashraf.blogfa.com