نقش اتوماسیون صنعتی در جهان

صاحبنظران حوزه اتوماسیون صنعتی به حق اتوماسیون را صنعتِ صنعت ساز نامیده اند. صرف نظر از اینکه سیستم های اتوماسیون صنعتی نقش مغز و اعصاب را برای یک کارخانه بازی می کنند و در نتیجه مهمترین و حساس ترین بخش های یک فرایند تولیدی را تشکیل می دهند،شواهد بسیاری برای راهبردی بودن اتوماسیون و کنترل در صنایع کشورها دلالت مینمایند. آمارهای جهانی نشان دهنده این واقعیت هستند که چند کشور صنعتی بزرگ جهان هم بزرگترین تولید کنندگان و هم بزرگترین مصرف کنندگان این فناوری می باشند.
این آمارها بیان گر آن است که آمریکا،ژاپن و آلمان که سه قدرت صنعتی اول جهان هستند، به ترتیب حدود ۳۹% و ۲۳% و ۱۰% مصرف سیستم های اتوماسیون را (مجموعاً ۷۲%) به اختصاص داده اند و از طرف دیگر ۳۶% و ۲۶% و ۱۶% از تجهیزات و نرم افزارهای اتوماسیون صنعتی (مجموعاً ۷۸%) را نیز تولید می کنند. این آمار به خوبی نشانگر آن است که در صورتی که بخواهیم در زمینه صنعت توفیق داشته باشیم باید هم به استفاده گسترده و مناسب از فناوری پیشرفته اتوماسیون صنعتی در صنایع خود و هم به تولید این فناوری در کشور اهتمام ورزیم. از این دیدگاه فناوری اتوماسیون به دلیل همین جنبه خاص یعنی اهمیت آن برای رقابت پذیر ساختن تولید در همه رشته های صنعتی جایگاه ویژه ای دارد.
در کشور ژاپن حدود ۱۰ تا ۱۵ کارخانه در حوزه تولید ربات فعالیت می کنند. نکته جالب در ژاپن وجود کارخانه هایی به نام کارخانه های تاریک است که با اتوماسیون سازی کارخانه ها در این کشور رواج یافته است. این کارخانه ها بدون هیچ گونه نور و روشنایی فعالیت می کنند و برای ایجاد روشنایی،برقی مصرف نمی کنند. کاوازاکی از جمله شرکت هایی است که در زمینه تولید ربات فعالیت می کند. شرکتی قدرتمند با سالها سابقه و پشتوانه ی مالی. در ایران هم ربات های نسبتا زیاذی در کارخانجات مختلف سطح کشور نصب شده است.اولین رباتهای صنعتی نصب شده در کشور از نوع کاوازاکی بودند که در سال ۱۳۷۳ در خط تولید پراید در کارخانه سایپا نصب شدند و عملیات جوشکاری سقف بدنه ها را انجام می دادند اما امروزه استفاده از رباتها در صنایع مختلف کشور هم در حوزه وسعت کاربری و هم در حوزه تکثر برندها رشد چشم گیری داشته است  بگونه ای که برندهایی چون MITSUBISHI ,  KUKA ,HYUNDAI بخصوص در صنایع خودروسازی حضوری چشمگیر داشته است.شرکت های دیگری چون ABB ,SIEMENS به نوعی حضوری موفق در بازار جهانی داشته  و رقابت با آنها اگر هوشمندانه نباشد غیرممکن است.

WiiBot_1