Encoder

اصطلاح رمزگذار (Encoder)، به المانی اطلاق می گردد که خروجی دیجیتالی در اثر جابجایی زاویه ای یا خطی تولید کند.

انواع Encoder

 • از لحاظ نوع ساختمان
  Encoderهای خطی
  Encoderهای چرخشی و یا دورانی
 • از لحاظ عملکرد و ساختمان داخلی
  نوری
  مغناطیسی
  خازنی
 • از لحاظ نوع خروجی سیگنال
  Encoder نسبی: در این تکنیک یک گیرنده و فرستنده ی مادون قرمز در دو طرف کد دیسک قرار میگیرد.
  در این نوع از Encoder ها صرفاً موقعیت نسبی جسم چرخنده نسبت به موقعیت اولیه اندازه گیری می شود و نمی توان جهت چرخش را مشخص کرد.
 • Encoder افزایشی: در Encoder های افزایشی از دو فرستنده و گیرنده مادون قرمز در دو طرف کد دیسک با فاصله مشخص استفاده می شود. بنابراین با چرخشِ چرخ ما، دو پالس خروجی داریم که با یکدیگر اختلاف فاز دارند و براساس آن میتوان جهت چرخش را نیز مشخص نمود.
 • Encoder مطلق: در این نوع Encoder ها از یک صفحه شفاف استفاده می شود که بخش های خاصی از آن سیاه شده اند و از چندین فرستنده-گیرنده استفاده می شود. در هر لحظه تعدادی از این گیرنده ها صفر و برخی یک را نشان میدهد. بدین ترتیب یک عدد باینری میدهد که زاویه بین صفر تا ۳۶۰ درجه را میتوان محاسبه کرد.

Encoder ها در انواع یک سیگنال، 2سیگنال، 3سیگنال و 6سیگنال ساخته می شوند. نوع 6سیگنال آن تشکیل شده از سیگنال های A و B و Z است. سه سیگنال بعدی سیگنال های  متمم  A و B و Z هستند که این سیگنال ها دقیقاً مخالف سیگنال های A و B و Z عمل می کنند. به این ترتیب که وقتی سیگنال  A در سطح منطقی یک قرار دارد، سیگنال متمم  A در سطح  منطقی صفر قرار می گیرد. عملکرد سیگنال های “B و  “Z نیز همانند سیگنال “A است.

ENCODER 1

کاربرد Encoder چیست

Encoder معمولا در سیستمهای اتوماسیون در قسمتی نصب میشوند که بتوانند از خروجی فیدبک گرفته و برای کنترلر ارسال کنند.
انکودر پارامتر های زیر را برای سیستم کنترلی مشخص کند:

 • اندازه گیری سرعت
 • اندازه گیری و کنترل موقعیت
 • جهت چرخش شفت

شما تصور کنید که قصد کنترل سرعت یک موتور الکتریکی را دارید، اگر شما فرمان های موتور را از یک اینورتر به آن اعمال کنید و سرعت را کم و یا زیاد نمایید توانسته اید تا سرعت موتور را کنترل کنید ولی مشکل اصلی زمانی پیش می آید که شما قصد داشته باشید تا سرعت موتور را روی سرعت خاص به صورت دقیق و ثابت نگه دارید. در این حالت شما نیاز به گرفتن فیدبک از موتور هستید. این سوال پیش می آید که آیا سرعت دقیق موتور همان عددی که شما به آن اعمال کرده اید هست یا نه؟. پس یکی دیگر از کاربرد های Encoder اندازه گیری سرعت موتور ها می باشد.

مواردی پیش می آید که شما می خواهید نوار نقاله مورد نظرتان به اندازه ای مشخص حرکت کند و در آن نقطه توقف کند، که این موضوع یکی از پرکاربردترین نوع استفاده از Encoder در صنعت مخصوصاً در ماشین آلات بسته بندی و پرکن های صنعتی به کار گرفته می شود. برای این کار شما خروجی انکدر را اندازه گیری می کنید و با در نظر گرفتن ضرایب گیربکس و کوپلینگ ها مسافت طی شده را به دست می آورید، این کار به اصطلاح کنترل موقعیت نامیده می شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.