Gaz cutting

گروه فنی مهندسی پیشگام اتوماسیون با راه اندازی و اورهال دستگاه های متنوع این حوزه من جمله راسته برهای ده نازله (مانند برند kotec کره)، همچنین دستگاههای دو منظوره که قادر به برش پلاسما و هواگاز هستند ، تجارب ارزنده ای  در این زمینه کسب کرده است.این گروه فنی مهندسی با راه اندازی چندین دستگاه جهت ارسال به کشور عراق از جمله شهر اربیل پا را از مرزهای ایران فراتر گذاشته  و امید است با همین توان و پشتکار و عنایت خدا در آینده بتواند خدمات قابل قبول تری به این حوزه صنعتی ارائه دهد.

    مقدمه ای بر برش هواگاز:

برش هوا گاز روشی بی نظیر جهت کار بر روی آهن می باشد.در این روش می توان شمش فولادی با ضخامت ۲٫۵ متر را برش زد . بزرگترین امتیاز برش هواگاز برش با قطر زیاد است چراکه در برش پلاسما نمی توان بیشتر از ۴ سانتی متر را برش زد. از دیگر مزیت برش هواگاز کم هزینه بودن آن نسبت به برش پلاسماست. همچنین کیفیت سطح برش هوا گاز عمود و تقریبا صاف میباشد.

oxy-fuel

    اساس کار برش هواگاز:

هوا گاز با استفاده از گاز اکسیژن و استیلن کار برش را انجام می دهد. بدین صورت که  گاز استیلن بعنوان ماده سوختنی باعث روشن نگه داشتن نازل و گاز اکسیژن بعنوان پیش گرم  و نهایتا فشار یا همان باد که از طریق کمپرسور به سیستم تزریق میشود باعث انجام عمل برش می شود.

امروزه بعلت کم هزینه بودن و در دسترس بودن و کاربرد وسیع این نوع سیستم برش (هواگاز) بسیار مورد توجه صنعتگران قرار گرفته است. گروه فنی و مهندسی پیشگام اتوماسیون برای ارتقاء سیستم اتوماسیون این دستگاهها با استفاده از ایده مهندسین آلمانی، راه حل های نوینی برای سیستم الکتریکال  و حتی مکانیک این ماشین آلات در سر دارد . از جمله این راه حل ها می توان به استفاده از یک موتور برای محور x  با استفاده از مکانیک پل T و  استفاده از دو موتور برای  ماشین هائی با میزکار بالای ده متر با استفاده  از سیستم کنترل و فرمان GANTRY برای سروو موتورها جهت فرمان دقیق  و جلوگیری از عدم خطای پوزیشن اشاره کرد.