plasma cutting

گروه فنی مهندسی پیشگام اتوماسیون با ازدیاد نیاز روز افزون به ماشین ابزار برش مخصوصا برش پلاسما  نگاه هدفمندی به اینگونه ماشین آلات داشته است. گروه فنی مهندسی پیشگام اتوماسیون با سابقه راه اندازی این دستگاهها با ترانس های مختلف از جمله گام ۱۵۰ و ۱۶۰ ،merkle,kjellberg و استفاده از accessory هائی مانند کنترل ارتفاع مشعل پلاسما گام های مثبتی در این حوزه برداشته و با راهکارهای مناسب و نوین آماده ارائه خدمات فنی مهندسی در این زمینه می باشد.

multicamplasma1

برش پلاسما را به زبان ساده میتوان اینگونه تعریف کرد: عبارتست از استفاده از جت یون های گاز که از یک اوریفیس بسیار نازک با سرعت زیاد پرتاب می شوند. برخورد این یون ها با قطعه کار تولید گرمای بسیار زیادی می کند که باعث ذوب شدن محل برخورد میشود و چون این یون ها دارای سرعت زیادی هستند بطور خودکار مذاب از سطح جدا می شود.

برش پلاسما روی هر نوع فلز رسانا ، فولاد نرم ، آلومینیوم ، استنلس استیل و . . .  می تواند انجام شود. اما این تکنولوژی برای فولاد ایده آل میباشد.در مورد فلزات غیر آهنی حد اکثر عمق برش یک اینچ میباشد.

exclusiveheader

از دیگر مزایای این روش  می توان به عدم نیاز به مهارت اپراتور اشاره کرد( نسبت به هوا برش) . بطوری که در هوابرش اگر سرعت پیشروی اپراتور مناسب انتخاب نشود ممکن است باعث اکسید شدن قطعه کار شود اما در مورد برش پلاسما انتخاب پیشروی نا مناسب تاثیر کمتری روی قطعه کار دارد. مزیت دیگر کیفیت دیواره ها در برش پلاسما است که در بعضی موارد با این روش میتوان دیواره ی براق و با کیفیت سطح بالا بدست آورد.

معایب : برش پلاسما بسیار گران و پر هزینه است همچنین نیاز به مصرف برق بالایی دارد.محدودیت عمق برش نیز در این روش بیشتر از هوا برش است. اما می توان گفت که برای رفع مشکل دقت دستگاههای هوابرش، برش پلاسما مورد استفاده قرار گرفت و بدلیل رفع مشکل حرارت و دمای بالائی که بر روی نازل برش هست در صنعت برش پلاسمای زیر آب وارد صنعت شد. در این تیپ دستگاهها به دلیل وجود گازههای واکنشی در زیر آب و عدم انفجار، آب سیستم به طور مستمر در جریان است تا گازههای واکنشی آزاد شوند و خطر انفجار به حداقل خود برسد.