ربات (Robot)

کلمه ربات  یا ربوت  برگرفته شده از نمایشنامه علمی – تخیلی کارل چاپک نویسنده  اهل چک واسلواکی  در دهه ۱۹۴۰ میلادی می باشد. چهل سال پس ازاین نمایشنامه  تکنولوژی جدید « ربوتیک صنعتی » پا به عرصه گذاشت و امروزه رباتها دست های مکانیکی بسیار کنترل پذیرو کارآمدی هستند که کامپیوتر آنها را هدایت می کند .درساخت یک ربات سه علم الکترونیک، کامپیوتر و مکانیک دخالت دارند. بخش الکترونیک مربوط به سخت افزار و مدارهای ربات است که شامل حسگرها ، پردازشگرها ، راه اندازها ، آشکارسازها و… می شود . بخش کامپیوتر برنامه ی موجود در حافظه ربات و به عبارتی نرم افزار آن را در برمی گیرد. بخش مکانیک شامل بدنه ، موتورها ، تحرک اجزا و خود ربات ، انتقال نیرو (گیربکس یا تسمه) و… می شود. کاربرد های عمده صنعتی رباتها را در زمان کنونی می توان به سه گروه زیر دسته بندی کرد :
۱) حمل مواد ، تخلیه و بار گیری : در این نوع  کار رباتها ، جابه جه کردن مواد و قطعات از جایی به جایی دیگر است .

۲) کاربردهای فرایندی : این کاربرد ها عبارتند از نقطه جوشکاری ، جوش کاری قوسی ، رنگ پاشی و عملیاتی که در آنها وظیفه ربات کاربرد ابزاری خاص برای انجام برخی کارهای تولیدی در کارگاه ها و مخصوصا صنایع خودرو سازی است .

۳) مونتاژ و بازرسی : هر دو کارهای متمایز در این گروه قرار می گیرند . مونتاژ با ربات توجه بسیاری را به خود جلب کرده است ، زیرا امکانات بالقوه زیادی دارد . روات های بازرسی نیز با استفاده از سنسورها، مشخصات محصول را اندازه گیری می کنند .

امروزه انواع متفاوتی از رباتها طراحی و ساخته شده است. رباتها ی مسیریاب ، مین یاب ، امدادگر و … که جنبه سرگرمی و رقابتی دارند و رباتهای صنعتی ، جنگنده و … که به منظور خدمات رسانی ساخته شده اند که روز به روز پیشرفته تر وبا تکنولوژه جدیدتری وارد جوامع بشری می شوند.robot 2