سیستم های هوشمند حمل و نقل (AGV) مخفف عبارت Automatic Guided Vehicle

یک وسیله نقلیه هدایت شونده یا سیستم هدایت هوشمند  (AGV) یک ربات سیار است که ار طریق نشانگرهای سیمی ، نواری ، سیستم بینایی سنجی یا لیزر هدایت می شود. سیستم های هوشمند حمل و نقل (AGV) جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه های جابجایی اتوماتیک در یک مرکز تولید یا انبار بکار می رود.اولین سیستم VGA توسط بارت الکترونیک در سال ۱۹۵۳ اختراع گردید.سیستم های VGA تقریبا در تمامی صنایع بکارگرفته شده از جمله در خمیرکاغذ ، فلزات ، روزنامه ها وهمچنین حمل ونقل مواد مانند مواد غذایی، پارچه ، دارو ، قطعات بدنه سازی خودرو و…
انواع سیستم های هدایت شوند AGV
۱-استفاده ازسیم
سنسور سیمی در پایین ربات قرار گرفته است وسیم روی سطح زمین جاسازی می شود. یک شکاف روی زمین ایجاد می گردد و سیم حدود یک اینچ  زیر زمین قرار می گیرد.AGV 2

۲-استفاده از نوار
در این نوع از یک نوار مغناطیسی یا رنگی جهت راهنمایی مسیر استفاده می گردد.یکی از مزایای اصلی هدایت نواری  نسبت به  سیمی  قابلیت جابجایی  آسان در صورت  تغییر مسیر می باشد.نوار رنگی در بدو امر ارزانتر می باشد اما در مناطق با ترافیک و آلودگی زیاد که ممکن است نوار آسیب ببیند توصیه نمی گردد. نوار مغناطیسی انعطاف پذیر همچنین می توانند در کف همانند سیم تعبیه گردد.

AGV 1
۳-کنترل لیزری
هدایت از طریق نصب نوار بر روی دیواره ها ، قطب ها و یا ماشین آلات انجام می شود.سیستم حمل کننده (ربات) دارای یک فرستنده و گیرنده لیزر می باشدکه بر روی یک برجک لغزان نصب شده است.لیزر فرستاده شده و زاویه(گاهی اوقات) وفاصله را بطور اتوماتیک محاسبه کرده و در حافظه خود ذخیره می کند.نقشه منعکس شده در حافظه ذخیره می گردد و می تواند موقعیت خود را بر اساس اشتباهات بین اندازگیری های مورد انتظار دریافت و اصلاح کند.
۴-هدایت ژیروسکوپی
نوع دیگری از هدایت AGV  اینرسیایی می باشد.با یک هدایت کننده اینرسی و یک سیستم کنترل کامپیوتری وظایف وکارکردها به  سیستم حمل کننده (ربات) ارسال می گردد.

AGV 3
۵- هدایت چشمی
هدایت بوسیله چشم الکتریکی AGV را می توان بدون هیچ تغییری در محیط یا زیر ساخت لازم انجام داد.این سیستم با استفاده از دوربین هایی جهت ثبت تصاویر در طول مسیر  به AGV این امکان را می دهد تا با استفاده از این تصاویر و ویژگی های ثبت شده به مسیر خود ادامه دهد.

منبع: ویکی پدیا