صنعت چاپ

:   مقدمه

واژ‌هٔ چاپ و صورت قدیمی‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژ‌هٔ مغولی چاو دانسته‌اند که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. چاپ در لغت به‌معنای نقش، اثر، مُهر و نشان آمده است و در متون مختلف کلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است. چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقش‌های دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط‌ها، تصویرها، و… به‌وسیلهٔ انداختن اثر این نقش‌ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته می‌شود. در تعریفی دیگر، چاپ مجموع عملیاتی است که متن خام را به اثر درخور انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل کند. چاپ بر روی کاغذ شناخته شده‌ترین کار چاپی است.امروزه با پیشرفت تکنیک‌های چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … صورت می‌گیرد. چاپخانه نیز در لغت به‌معنای محل چاپ کردن و در متون مختلف کلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌کار رفته است. چاپخانه مؤسسه یا کارگاهی است که از عهد‌هٔ انجام کارهای چاپی بر روی کاغذ و سایر اشیا از طریق انواع چاپ برآید و به تعبیری دیگر، محلی است که چاپ کتاب، نشریات، و مانند آن در آنجا انجام می‌گیرد. امروزه، چاپ به عنوان یک فرآیند انبوه صنعتی در نظر گرفته می شود که بخش اساسی صنعت نشر و بخش مهمی از فعالیت‌های اداری و حکومتی زا شامل می‌شود.

گروه فنی و مهندسی پیشگام اتوماسیون با نگاه به صنعت چاپ و نیاز این صنعت به استفاده از سیستم های اتوماسیون نوین و با مطالعه دقیق روی ماشین آلات چاپ و با بهره گیری از گروه مهندسین برق و مکانیک آماده ارئه خدمات زیر می باشد :

– تهیه کلیه ملزومات مرتبط با صنعت چاپ از قبیل انواع Load cell , Danser , Tension control , Web control و انواع سنسورهای  مورد استفاده در صنعت چاپ

–  اورهال انواع ماشین آلات چاپ من جمله:

  : لمینت   

      adverimg-100915

: چاپ فلکسو   

      untitled

 : چاپ هلیو   

  m301

–     طراحی سیستم home به منظور کاهش ضایعات ماشین

–     طراحی و اجرای سیستم Auto register برای ماشین آلات چاپ

–     طراحی سیستم مانیتورینگ و کنترل بر روند چاپ

–     طراحی سیستم های Tension control  با دقت ۲۴ بیت برای ماشین آلات چاپ رول به رول

–     افزایش سرعت تولید و بالا رفتن راندمان به دلیل استفاده از سیستم های پیشرفته

خدمات چاپ