صنعت نساجی در هر کشور را می‌توان به سه بخش ریسندگی، بافندگی و تکمیل تقسیم بندی نمود که سه پارامتر درجه حرارت، درصد رطوبت نسبی و میزان گردش هوا از عوامل حیاتی ادامه فرایند صحیح در کارخانجات نساجی است. گروه فنی مهندسی پیشگام اتوماسیون با توجه به شرایط حاضر و نیاز امروزه تولیدات داخلی   و با احتساب به تجارب خود در این زمینه اقدام به ارائه خدمات در این حوزه می باشد.
از آنجاییکه تولید محصولات نساجی در واحدهای صنعتی کوچک نیز امکانپذیر می‌باشد، تعداد و تنوع تولید کنندگان در این صنعت بسیار زیاد است. صنایع پشمی، پنبه‌ای، تولید مواد اولیه پوشاک، منسوجات نبافته و کشباف، شاخه‌های متنوع این صنعت می‌باشند.

  مقدمه ای بر صنعت نساجی :

در یک نگاه کلی صنعت نساجی به سه بخش زیر تقسیم می‌گردد.
• واحد ریسندگی
• واحد بافندگی
• واحد تکمیل

در واحد ریسندگی، مواد خام که ممکن است پنبه، پلی استر، ویسکوز و … باشند پس از طی مراحل مختلف به نخ تبدیل می‌گردد. در این قسمت عملیات مختلفی جهت حذف ناخالصی‌های مواد اولیه، ترکیب مواد مختلف با یکدیگر و ایجاد تاب و کشش جهت تولید نخ صورت می‌گیرد.
در واحد بافندگی در ابتدا عملیاتی جهت آماده سازی نخهای تار جهت اتصال به دستگاه‌های بافندگی و افزایش مقاومت نخ صورت می‌گیرد و سپس توسط ماشین‌های بافندگی مختلف پارچه مورد نظر تولید می‌گردد.
در واحد تکمیل عملیات مختلفی جهت شستشو و حذف آلودگی‌های پارچه، براق کردن پارچه، چاپ طرح‌های مختلف روی پارچه و تثبیت عرض و رنگ آن صورت می‌گیرد. همچنین بسته به نیاز، عملیات تکمیلی جهت جلوگیری از آب رفتگی، چروک شدن و … انجام می‌شود. در انتها پارچه پس از کنترل، طاقه پیچی و بسته بندی شده و به انبار فرستاده می‌شود.
پروسه رنگرزی در صنعت نساجی یکی از پروسه‌های انرژی بر می‌باشد. علت این امر آن است که اکثر رنگینه‌ها جهت جذب بروی پارچه نیاز به دما و زمان بالایی دارند. به طور کلی دو روش جهت گرمایش ماشین آلات رنگرزی وجود دارد.

۱- کویل باز مخصوص گرمایش ماشین‌های اتمسفریک و یا مخازن رزو ماشین‌های رنگرزی تحت فشار
۲- کویل بسته جهت تمامی ماشین‌های تحت فشار و تعدادی از ماشینهای اتمسفریکنساجی

 از جمله تجارب کسب شده   گروه فنی مهندسی پیشگام اتوماسیون را می توان به شرح ذیل برشمرد :
– طراحی ، راه اندازی  و تعمیر سیستم کنترل دستگاه گرد بافت شیما
–  طراحی و راه اندازی دستگاه های سیستم رنگ رزی نخ
– راه اندازی  دستگاههای  نساجی موسوم به دستگاههای کوپس  و…

ماشین آلات صنعت نساجی