مقاله سروو موتور

مقاله سروو موتور

سروو موتور :

.

.

سروو موتور

  مقدمه :

asd

سيستم هاي سروو موتور هم براي موتورها DC  وهم براي AC كاربرد دارند اما در صنعت سروو موتورهاي اوليه عموما به صورت DC بودند. زيرا سالهاي بسياري كنترل جريان بالا از طريق SCR ها انجام مي شد. هنگامي كه ترانزيستورها توانائي كنتزل جريان بالا و تبديل آن به فركانس بيشتر را يافتند سروو موتور هاي AC رواج بيشتري يافتند سرووموتورهاي اوليه خصوصا براي طراحي تقويت كننده هاي خودكنترل در اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه مي توان دسته اي از اين موتورها را براي تقويت كننده هاي خودكنترل يا كنترل گر با فركانس متغير طراحي كرد بدين معني كه موتور مي تواند در سيستم خودكنترل و نيز در سيستم فركانس متغير كاربردهاي متفاوتي داشته باشد.

در صنعت هر سيستم مدار بسته را كه داراي موتور پله‌اي (STEPPER)  نيست سيستم خودكنترل مي نامند بنابراين احتمال براي موتور القايي AC ساده و متصل به كنترل گر سرعت وجود دارد كه به چنين موتوري سروو موتور بگويند اما تغييراتي بايد در موتور انجام شود تا بتوان آنرا سروو موتور ناميد.

اين تغييرات شامل موارد زير است:

 توانايي كاربرد در محدوده اي از سرعت بدون تلفات گرمائی، توانايي كاربرد در سرعت صفر ، به همراه گشتاور مناسب براي نگهداري بار در محل، توانائي كاربرد در سرعت بسيار كم در مدت طولاني. موتورهاي قديمي تر ،فن خنك كننده داشتند كه مستقيما به محور متصل بود هنگامي كه موتور با سرعت پائين كار مي كرد فن نمي توانست كار خنك كردن را انجام دهد. موتورهاي جديدتر فن جداگانه دارند كه امکان بهترين نتيجه خنك كردن را بو جود مي آورد. منبع ولتاژ ثابتي اين فن را تغذيه مي كند بطوريكه حداكثر RPM در هر لحظه به سرعت سروموتور بستگي ندارد. يكي از انواع مفيد موتورها در سيستم خود كنترل موتور نوع مغناطيسي دايم (PM) است .ولتاژ موتور آن مي تواند AC يا DC باشد. اين نوع موتور با ساير انواع قبلي مشابه است .

سرعـت پاسخ گویی سروو موتور ها به سيگنال خطا بالا بوده و سريعا به بار شتاب مي دهنـد و تفاوت اصلی سروو موتورها با موتورهای معمولی را می توان در خواندن فیدبک خروجی دانست .

يک سيستم کنترلي فيدبک دار ، سيـستم کنـترلي است که به نگهـداشتن يک رابطه مفروض بين يک کميت کنـترل شده و يک کميـت مرجع ، با مقايسه توابع آنها و اسـتفاده از اختلاف به عنوان وسيله کنترل منجر مي شود.

سيستم کنـترلي فيدبک الکتريکي ، عموما براي کار به انرژي الکتـريکي تکيه مي کند . مشخصـات مهمي که معمولا براي چنين کنترلي مورد نياز است ، عبارتند از:

1- پاسخ سريع

2- دقت بالا

3- کنترل بدون مراقبت

4- کارکرد از راه دور .

 

سروو موتور ها قابلیت چرخش  از زاویه صفر تا 360 درجه را دارند. برای چرخش سروو باید یک پالس بر روی پایه وسط اعمال کرد که این پالس باید دارای فرکانس خاصی ( معمولا 50 تا 100 هرتز ) و عرض پالس مثبت آن باید بین یک تا 2 میلی ثانیه باشد . زمانی که عرض این پالس یک میلی ثانیه است موتور کاملا به سمت چپ می رود و هنگامیکه 2 میلی ثانیه است موتور کاملا به سمت راست می چرخد و در حالتیکه 1.5 میلی ثانیه است موتور در حالت وسط قفل می شود.

مزاياي سروو موتور ها در صنعت و دلیل استفاده روزافزون آنها در اتوماسیون صنعتی شامل موارد زير است :

 1- روتورهاي قفس سنجابي ساده هستند و در مقايسه با سيم پيچي آرميچر ماشينهاي  از نظر ساختاري ،  محکمتر هستند.

2- سروو موتور هاي داراي جاروبک براي کموتاسيـون نيستنـد و نياز به تعمير ونگهداري دائم ندارند.

3- هيچ عايقي در اطراف هادي آرميچر آنچنان که در موتور وجود دارد نيست پـس آرميـچر مي تواند بسيار بهتر گرما را پخش کند.

4- بدليل اينکه آرميـچر،  سيـم پيچي هاي عايـق دار پيچـيده اي ندارد ،  قطر آن مي توانـد براي کاهش اينرسي روتور بسيار کاهش يابد . اين امر به جلوگيري از اور شوت در مکـانيسم سـروو کمک مي کند .

يک سروو موتور اصولا يک موتور دوفاز القايي است به جز در مورد جنبه‌هاي خـاص طراحي آن.

توان مکانيکي خروجي يک سروو موتور از 2 وات تا چند صد وات تغيير مي کند .  سرو موتورهاي دقيق در کامپيوترها ابزارهاي سروو و شماري ازکاربردها که به دقت بالايي نياز است بکار مي روند.

سروو موتورها می توانند در سه مد کاری موقعیت،سرعت،گشتاور مورد استفاده قرار گرفته شوند. در مد گشتاور سروو مقدارN.M ، در مد موقعیت مقدار پوزیشن و در مد سرعت مقدار RPM خروجی موتور را اندازه و کنترل می کند.

ناگفته نماند سرووها می توانند همزمان هر سه مد کاری را نیز کنترل کنند.

امروزه به سرووها در صنعت و اتوماسیون صنعتی باالخص در ماشین آلات چند محوره من جمله سی ان سی ها به دلیل دقت بالا و قابل کنترل بودن نگاه ویژه ای می شود.

درمثال زیر میتوان عملکرد یک سروو درایو را در راه اندازی یک خط بسته بندی آنالیز کرد:

پیشگام اتوماسیون

در این سیستم یک سروو درایو از برند شرکت دلتا بعنوان کنترل کننده اصلی ، دو سروو درایو دیگر از همین برند را با فرمان های پالس کنترل می کند. در این سیستم سروو درایو اصلی با باز کردن رول بسته بندی و همزمان فرستادن پالس به سروو درایو شماره دو برای حرکت دادن کانوایر حامل محصول و به سروو درایو شماره یک برای برش رول که محل دقیق آن با استفاده از یک سنسور حس می شود سیستم را کنترل می کند.

این پروسه در مد موقعیت با کنترل واحد پالس بر میلی متر توسط سروو کنترل می شود.سروو درایو با تولید پالس و خواندن فیدبک آن مقدار میلی متر طی شده را محاسبه، اندازه گیری و کنترل می کند. برای جلوگیری از بروز خطای پوزیشن برای سروو درایوهای استفاده شده در این پروسه صنعتی از یک سنسور مرجع یا سنسور تعیین نقطه صفر برای هر سروو درایو استفاده شده است.

کارتن پلاست - ليبل - کليشه سازی