آشنایی با نرم افزار ARTCAM Pro

مقدمه

نرم افزار  ARTCAM به کاربر اجازه می دهد  که با سرعت و سهولت، احجام سه بعدی را با کیفیت بالا بر اساس نقشه های دوبعدی برداری (Vector) و یا Bitmap بسازد. همچنین این نرم افزار می تواند کد و برنامه های مورد نیاز یک دستگاه فرز یا حکاکی CNC را تولید نماید و بدین ترتیب قطعه به صورت فیزیکی ساخته شود. این قطعه می تواند یک پلاک، یک قطعه جواهر و یا قالب ظریف و دقیق برای فعالیت یک طلا ساز باشد. حتی در مواردی که ظاهر کاردستی مورد نیاز باشد استفاده از این نرم افزار کار را سرعت می بخشد. نرم افزار  ARTCAM به هنرمند اجازه می دهد وقت بیشتری را صرف جزئیات کار نماید و فعالیت وقت گیر دیگر را به نرم افزار واگذار کند و به او این امکان را میدهد تا در بازار رقابتی که امروزه حاکم است کارهای متفاوتی ارائه کند.

مقایسه Bitmaps و Vector و Relief

دو روش متفاوت برای نشان دادن یک تصویر گرافیکی در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. در حالیکه اغلب نرم افزار ها فقط با یکی از این دو روش کار می کنند، نرم افزار ARTCAM  هر دو روش را مورد استفاده قرار می دهد. این دو روش Bitmap و Vector هستند. نرم افزار ARTCAM هر یک از دو روش را برای ساخت مدل سه بعدی استفاده می کند. این نرم افزار می تواند تصاویری که با هر دو روش ساخته باشند به روش دیگر تبدیل کند. در تصویر زیر هر دو روش نشان داده شده است.

نرم افزار ARTCAM 1

در قسمت بالای تصویر Vector و در قسمت پایین تصویر Bitmap نشان داده شده است.

نرم افزار ARTCAM 2

مدل سه بعدی که بر اساس Bitmap و Vector در نرم افزار ساخته می شود Relief نامیده می شود. Relief برای ماشین کاری سه بعدی استفاده می شود.

Vector چیست؟

اطلاعات تصاویر برداری (Vector) با استفاده از فرمول های ریاضی تولید می شوند. اشکال و تصاویر در روش های برداری، اجزای هندسی هستند که شامل شماری از نقاط، خطوط، دایره و یا منحنی هستند. مدل های ایجاد شده به این دلیل که بر مبنای ریاضیات تولید می شوند، بسیار انعظاف پذیر  هستند و براحتی جابجا می شوند. نرم افزار ARTCAM قالب های زیر را برای اطلاعات وکتور می پذیرد:

  • فایل های Drawing شامل خروجی های نرم افزار های Power SHAPE  و (AutoCAD (*.dxf
  • فایل های *.eps
  • فایل های دو بعدی (AutoCAD (*.dwg
  • فایل های (Adobe Illustrator image(*.ai
  • فایل های (*.wmf)

Bitmap چیست؟

تصاویر Bitmap شامل یک سری اطلاعات از نقاط بصورت جداگانه شامل موقعیت نقطه همراه با رنگ آن نقطه می باشد که در مجموع تصویر را تشکیل می دهد. جزئیات بیشتر در این گونه تصاویر با تعریف نقاط بیشتر میسر می باشد. هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد دقت یا در اصطلاح Resolution تصویر بالاتر است. تصاویر Bitmap از همتای Vector خود حجیم تر هستند. این موضوع شاید در خصوص فایل های کوچک خیلی مهم نباشد ولی در مواردی می تواند دردسر ساز شود.

          نرم افزار ARTCAM می تواند مدل های سه بعدی را از فایلهای دو بعدی Bitmap و بر اساس رنگ آن تولید نماید. مبنای سه بعدی سازی فایل های Bitmap در نرم افزار ARTCAM دقت یا همان رزولوشن (Resolution) است. نرم افزار ARTCAM قالب های زیر را به عنوان Bitmap قبول می کند.

  • bmp) Windod Bitmap.*)
  • تصاویر tif) TIFF.*)
  • تصاویر pcx)PCX.*)
  • تصاویر gif) CompuServe.*)
  • تصاویر jpg )( *.jpeg) JPEG.*)

Relief چیست؟

مدل های سه بعدی ساخته شده در ARTCAM که می توانند از هر یک از اطلاعات Vector یا Bitmap ساخته شوند، Relief نامیده می شود. در مجموع یک Relief بسیار شبیه یک Bitmap استبا این تفاوت که از نقاطی تشکیل می شوند که ارتفاع هم دارند. هنگام ساخت Relief، علاوه  بر اندازه های دوبعدی فایل، Resolution هم تعیین می شود و این مبنای دقت مدل سه بعدی و نهایتاً قطعه ماشین کاری خواهد شد. Relief در نرم افزار ARTCAM، با پسوند rlf.* نگهداری و ارائه می شود.

نرم افزار ARTCAM 3

چیدمان نرم افزار ARTCAM

نرم افزار ARTCAM در دو فضای اصلی دو بعدی (2D View) و سه بعدی (3D View) فعالیت خود را انجام می دهد. سمت چپ تصویر، Assistant Window  نامیده می شود که در آن علاوه بر آیکون دستورات، توضیحات هم دیده می شود. بطور پیش فرض برگه (tab) مربوط به Assistant فعال است.

یک نظر برای این نوشته موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.