CNC تراش

CNC تراش

ماشین های CNC تراش مورد استفاده در کشور و با آگاهی به در اختیار داشتن اینگونه ماشین ابزار ها در تمام سطوح صنعتی همچنین با احتساب به در اختیار داشتن مهندسین مجرب و سابقه راه اندازی انواع سی ان سی های تراش آماده ی به روز رسانی، تامین، تجهیز و راه اندازی این ماشین آلات تراش می باشد.

مقدمه ای بر تراش

دستگاه تراش (lathe)‏ ماشین ابزاری است که برای تراشیدن و شکل دهی به قطعات چوبی و فلزی معمولاً دوار به کار می‌رود. به دلیل تولید اقتصادی با دقت بالا و کیفیت، ماشین های CNC تراش را در فرم ها و شکل های مختلفی می سازند. اکثر قطعات ماشین آلات دارای مقاطع دایره‌ای بوده و قابل تولید با ماشین تراش می‌باشند و از طرفی به منظور ارزان بودن و سرعت بالای تراشکاری نسبت به سایر روش‌ها استفاده از ماشین های CNC تراش یک روش معمول و پر استفاده در صنعت می‌باشد.

انواع ماشین های تراش 

  • ماشین تراش کوچک مرغک دار
  • ماشین تراش ابزارسازی
  • ماشین تراش معمولی نرم شده
  • ماشین تراش پیشانی تراش
  • ماشین تراش عمودی

ماشین تراش کوچک مرغک دار 

این نوع ماشین CNC تراش برای آموزش و تراش کارهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و چون اغلب کارها را بین دو مرغک می‌تراشند به همین جهت آنرا ماشین تراش مرغک دار می‌گویند. بعلاوه چون از این ماشین برای آموزش و کارهای کوچک استفاده می‌شود، اغلب دستگاه انتقال حرکت آنها بصورت چرخ تسمه‌ای ساخته می‌شوند. از نظر اندازه، به دو شکل تقسیم می‌شوند:

  • ماشین تراش کوچک رومیزی
  • ماشین تراش کوچک پایه دار.

ماشین تراش ابزار سازی

اختلاف این نوع ماشین ها با سایرین در این است که ماشین های ابزار سازی دارای دقت بیشتری نسبت به سایر ماشین ها داشته و نیز بعضی از آن ها با دستگاه های مخصوص جهت تراشیدن کارهای دقیق تر مجهز می‌باشند. وظیفه اصلی این ماشین ها تهیه ابزار و شابلن برای کارخانجات تولیدی و ماشین های تراش تولیدی است و چون از آن ها برای کار های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود معمولاً آن ها را به دو صورت رومیزی و پایه دار در دسترس قرار می‌دهند. از نوع رومیزی آن برای تراش قطعات کوچک و کوتاه که دارای قطر کم هستند استفاده می‌شود. ماشین تراش پایه دار بصورت یک ماشین CNC تراش دقیق و نسبتاً بزرگ که دارای سرعت های مختلف است، ساخته شده‌اند بعلاوه دستگاه به ترمز دقیق برای قطع و کنترل کردن سرعت مجهز می‌باشد.

ماشین های تراش معمولی نرم شده

از این ماشین ها اغلب در کارهای تولیدی استفاده می‌گردد، زیرا که قدرت تولیدی آنها زیاد بوده و نیز قدری سنگین تر ساخته می شوند. از طرفی چون برای انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند، بدین جهت دارای مراحل سرعت بیشتر و نیز بار بیشتر می‌باشد که برای انجام کارهای بزرگ بسیار مناسب است و از نظر استحکام بر سایر ماشینها نیز برتری داشته و می‌توان برای تولیدهای کم مورد استفاده قرار داد.

ماشین‌های تراش با قطر کارگیر و طول زیاد

این نوع ماشین های CNC تراش برای تراش کاری هایی که قطر آنها بزرگ و نیز دارای طول زیاد هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا که میز آنها بزرگ و ارتفاع محور اصلی ماشین تا روی ریل نسبتاً زیاد است. در بعضی از ماشین های تراش که دارای طول زیاد می‌باشند برای اینکه بتوان از حداکثر قطر کارگیر استفاده شود، نزدیک محور اصلی در قسمت ریل یک قطعه جاگذاری شده‌ است هنگامی که لازم باشد می‌توان قطعه را از روی ریل جدا کرده و سپس قطعات با قطر زیاد را تراشید و نیز برای تراش کاری های مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً این نوع ماشین ها را با دورهای بسیار زیاد طراحی نمی‌کنند و از طرفی استحکام و قدرت برش آنها بسیار زیاد است، بدین جهت می‌توان با آنها حجم براده بیشتری را در یک زمان معین برداشت.

ماشین تراش پیشانی تراش 

کارهایی که قطر آنها زیاد و طول نسبتاً کمی دارند بوسیله این ماشین ها تراشیده می‌شوند. موارد استفاده دیگر آنها در کارخانجات لوکوموتیو سازی مخصوص ساختن چرخ های لوکوموتیو و نیز برای ساختن چرخ طیار (چرخ لنگر) بکار می‌برند.

ماشین تراش عمودی 

همانطوریکه از اسمش پیداست این ماشین بصورت عمودی قرار می‌گیرد،
دستگاه قلم گیر بصورت منشور چند ضلعی که می‌تواند عمودی در طول حرکت خطی داشته باشد.
دستگاه سه نظام آن بسیار بزرگ است و بطور عمودی قرار گرفته و دارای حرکت دورانی است،
که برای گرفتن کارهای سنگین می‌باشد.
در سوراخ کاری هم از آن استفاده می‌کنند. و چون نسبتاً سنگین است معمولاً دارای سرعت های زیاد نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.