سیستم های هوشمند حمل و نقل (AGV)

یک وسیله نقلیه هدایت شونده یا سیستم هدایت هوشمند .(AGV) -مخفف Automatic Guided Vehicle- یک ربات سیار است که از طریق نشانگر های سیمی، نواری، سیستم بینایی سنجی یا لیزر هدایت می شود. سیستم های هوشمند حمل و نقل (AGV) جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه های جابجایی اتوماتیک در یک مرکز تولید یا انبار بکار می رود.

اولین سیستم AGV، توسط بارت الکترونیک در سال ۱۹۵۳ اختراع گردید. سیستم های.AGV تقریباً در تمامی صنایع از جمله در خمیرکاغذ، فلزات، روزنامه ها و همچنین حمل ونقل مواد مانند: مواد غذایی، پارچه، دارو، قطعات بدنه سازی خودرو و… بکار گرفته شده است.

انواع سیستم های هدایت شونده ی AGV

سیمی
نواری
لیزری
ژیروسکوپی
چشمی

  • استفاده از سیم

سنسور سیمی در پایین ربات قرار گرفته است و سیم روی سطح زمین جاسازی می شود. یک شکاف روی زمین ایجاد می گردد و سیم حدود یک اینچ زیر زمین قرار می گیرد.

AGV 3

  • استفاده از نوار 

در این نوع از یک نوار مغناطیسی یا رنگی جهت راهنمایی مسیر استفاده می گردد. یکی از مزایای اصلی هدایت نواری نسبت به سیمی قابلیت جابجایی آسان در صورت  تغییر مسیر می باشد. نوار رنگی در بدو امر ارزانتر می باشد اما در مناطق با ترافیک و آلودگی زیاد که ممکن است نوار آسیب ببیند توصیه نمی گردد. نوار مغناطیسی انعطاف پذیر همچنین می توانند در کف همانند سیم تعبیه گردد.

AGV 2

  • کنترل لیزری

هدایت از طریق نصب نوار بر روی دیواره ها، قطب ها و یا ماشین آلات انجام می شود. سیستم حمل کننده (ربات) دارای یک فرستنده و گیرنده لیزری می باشد که بر روی یک برجک لغزان نصب شده است. لیزر فرستاده شده و زاویه (گاهی اوقات) و فاصله را بطور اتوماتیک محاسبه کرده و در حافظه خود ذخیره می کند. نقشه ی منعکس شده در حافظه ذخیره می گردد و می تواند موقعیت خود را براساس اشتباهات بین اندازگیری های مورد انتظار دریافت و اصلاح کند.

  • هدایت ژیروسکوپی

نوع دیگری از هدایت، AGV. اینرسی ایی می باشد. با یک هدایت کننده اینرسی
و یک سیستم کنترل کامپیوتری وظایف و کارکرد ها به  سیستم حمل کننده (ربات) ارسال می گردد.

AGV 3

  • هدایت چشمی

بوسیله چشم الکتریکی، هدایت AGV را می توان بدون هیچ تغییری در محیط یا زیر ساخت لازم انجام داد.

این سیستم با استفاده از دوربین هایی جهت ثبت تصاویر در طول مسیر به AGV این امکان را می دهد
تا با استفاده از این تصاویر و ویژگی های ثبت شده به مسیر خود ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.