تله متری

  تعریف :

تله متری فرآیند ارتباطات خودکار و پیشرفته ای است که توسط آن اندازه گیری ها در نقاط دور افتاده و یا غیر قابل دسترس انجام شده و اطلاعات و داده ها جهت پردازش و نظارت به مرکز  یا واحد کنترل ارسال می گردد. کلمه(Telemetry) از ریشه یونانی مشتق شده است واژه  تله به معنی  از راه دور و مترون به معنی اندازه گیری است.
گر چه این اصطلاح معمولا به مکانیسم های انتقال داده های بی سیم (به عنوان مثال سیستم هایی رادیویی، سیستم های مافوق صوت و یا مادون قرمز) اشاره دارد، ولی این سیستم انتقال داده، رسانه های دیگر مانند تلفن و یا شبکه کامپیوتری، لینک های نوری و یا دیگر ارتباطات سیمی مانند خط  حامل فاز را نیز شامل می شود. بسیاری از سیستم های تله متری مدرن امکان دریافت و انتقال داده های تله متری با شبکه های GSM واستفاده  از اس ام اس با هزینه های پایین وحضور در هر جای پوشش شبکه موبایل را فراهم کرده است.

   تاریخچه:

 سرآغاز انتقال اطلاعات بصورت تله متری در طول سیم، در قرن ۱۹ میلادی بود. یکی از اولین مدارات انتقال داده در سال ۱۸۴۵ در روسیه تزاری  بین کاخ زمستانی و ستاد ارتش شکل گرفت. در سال ۱۸۷۴، مهندسین فرانسوی، سیستمی را طراحی کردند که اطلاعات مربوط به سنسورهای آب وهوا وعمق برف درمونت بلان را بلا فاصله به پاریس منتقل می کرد. در سال ۱۹۰۱ مخترع آمریکایی  Michalke C. یک مدار برای ارسال اطلاعات چرخشی همزمان با بیش از یک فاصله  اختراع کرد.سال ۱۹۰۶، مجموعه ای از ایستگاه های لرزه نگاری بصورت تله متری به رصدخانه پولکاوا در روسیه جهت انتقال اطلاعات متصل گردید. در سال ۱۹۱۲، شرکت ادیسون یک سیستم تله متری جهت نظارت بر بارهای الکتریکی در شبکه برق خود راه اندازی کرد.در کانال پاناما (اتمام کار ۱۹۱۳- ۱۹۱۴) برای نظارت بر سطح آب از سیستم های تله متری گسترده ای استفاده گردید.

   کاربردها:

عملکرد سیستم  های تله متری به گونه ای می باشد که هر جا تحت پوشش شبکه موبایل باشد از راه دور و از طریق ارتباط  sms می توان پارامترهای حساس سیستم تحت کنترل  را نظارت یا کنترل نمود

   علم هواشناسی:

 از سال ۱۹۲۰ در بالن های هواشناسی برای انتقال داده های آب و هوایی از سیستم های تله متری استفاده می شود.

  صنعت نفت و گاز:

 از سیستم های تله متری برای انتقال بلادرنگ اطلاعات مکانیک حفاری و ارزیابی  چاه جهت حفر چاه استفاده می شود.

telemetry Oil industry

  علوم فضایی:

 تله متری برای انتقال داده ها ی سفینه های فضایی سرنشین دار و بدون سرنشین استفاده می شود بگونه ای که فاصله بیش از ۱۰ میلیارد کیلومتر را می تواند پوشش بدهد.
با پیشرفت روز افزون علوم فضایی ونیاز به ارسال سریع اطلاعات سفینه ها و سیستم های نمونه گیری به مراکز زمینی جهت پردازش و ارسال مجدد دستورات برای سیستم های موجود در سفینه  کاربرد سیستم های تله متری در این حوزه از تکنولوژی بسیار چشمگیر می باشد.

   مسابقات ماشین سواری:

 تله متری یک عامل کلیدی در مسابقات موتورسواری و ماشین سواری مدرن است، سیستم های تله متری این اجازه را می دهد که طراحان مسابقه
داده های جمع آوری شده در طول آزمون یا مسابقه را تفسیر واز آن جهت تنظیم موتور برای عملکرد مطلوب استفاده نمایند. سیستم های مورد استفاده در مسبقات بزرگتر مانند فرمول یک  پیشرفته تر شده است بگونه ای که در آن پتانسیل  زمان رسیدن به خودروی جویی را می توان محاسبه کرد و در این زمان است که از راننده انتظار می رود برای سبقت گرفتن اقدام کند. نمونه ای از اندtelemetry Motor racingازه گیری هایی که بر روی یک ماشین مسابقه انجام می شود شامل شتاب (نیروهای G) در ۳ محور خواندن درجه حرارت، سرعت چرخ و جابجایی تعلیق می باشد. در فرمول یک، ورودی راننده نیز ثبت  می شود بنابراین تیم می تواند عملکرد راننده را ارزیابی کرده و بعنوان مثال در صورت تصادف می توان خطای راننده را به عنوان علت احتمالی رد یا تایید کرد.
در فرمول یک، سیستم تله متری جدیدی در اوایل ۱۹۹۰ ظهور کرد که شامل نمایش پیام بر روی داشبورد ماشین بود که هر تیم می توانست آن را به روز رسانی کند. توسعه این سیستم جدید تا ماه مه سال ۲۰۰۱، زمانی که برای اولین بار دراتومبیل اجازه استفاده از این سیستم داده شد ادامه پیدا کرد. در سال ۲۰۰۲، تیم ها با استفاده از این سیستم  قادر به تغییر نقشه موتور و غیر فعال کردن سنسورهای  موتور هنگام خروج از مسیر مسابقه تا زمان بازگشت خودرو به مسیر اصلی بودند.

   کشاورزی:

 لازمه هر گونه فعالیت مربوط به تولید محصولات کشاورزی سالم و بازده خوب، در دسترس بودن به موقع اطلاعات آب و هوا و خاک آن محصولات میباشد.بنابراین،
telemetry agriculture 1ایستگاه های هواشناسی  بی سیم نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها و آبیاری دقیق محصولات کشاورزی بازی می کند این ایستگاهها پارامترهای لازم برای تصمیم گیری چون: دمای هوا و رطوبت نسبی، بارش و رطوبت برگ (برای مدل های پیش بینی بیماری)، تابش خورشیدی و سرعت باد (برای محاسبه تبخیر و تعرق)، تنش کمبود آب (WDS) سنسورهای برگ و رطوبت خاک (برای تصمیم گیری آبیاری بسیار مهم است) را به یک ایستگاه پایه منتقل می کند.

ازآنجا که آب و هوای محیط های بسته وآزمایشگاهی می تواند به میزان قابل توجهی مهم باشد، چنین داده ها یی باید مستقیما از محل ارسال گردد. ایستگاه های مانیتورینگ معمولا داده ها را از طریق پست های رادیویی زمینی (گاهی اوقات سیستم های ماهواره ای) به مرکز کنترل انتقال می دهند.

telemetry agriculture 2

 مدیریت آب:

 تله متری در مدیریت آب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد بگونه ای که  پارامترهای مهم کیفیت و توابع اندازه گیری جریان آب را می توان بکمک سیستم های تله متری به واحد کنترل ارسال کرد.
کاربردهای عمده  تله متری در این حوزه عبارتند از: AMR (قرائت اتوماتیک)، نظارت بر آبهای زیرزمینی، تشخیص نشت در خط لوله توزیع و نظارت تجهیزات. داشتن اطلاعات ان لاین و تقریبا واقعی امکان واکنش های سریع به حوادث در این زمینه را می دهد.

telemetry Water management

  صنایع اکتشافی ، دفاعی وفضایی:

 تله متری در سیستم های پیچیده مانند موشک، RPVs ها، فضاپیما، سکوهای نفتی و واحدهای تولید شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد، تله متری امکان نظارت و مانیتورینگ اتوماتیک هشدارها و ثبت دیگر اطلاعات لازم برای عملکرد کارآمد و ایمن سیستم ها را دارد. آژانس های فضایی مانند ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و سازمان های دیگر استفاده از تله متری و یا سیستم های telecommand  برای جمع آوری داده ها از فضاپیماها و ماهواره استفاده می کنند.
تله متری در توسعه موشک ها، ماهواره ها و هواپیماهای بسیار حیاتی است زیرا این سیستم ممکن است در حین یا بعد از آزمون نابود شده است. مهندسان هوا فضا به پارامترهای بحرانی سیستم جهت تجزیه و تحلیل و بهبود عملکرد سیستم نیاز مبرم داشته و در صورت عدم استفتده از سیستم تله متری، این داده ها اغلب غیر قابل دسترس می باشد.