HMI

HMI مخفف عبارت .Human Machine Interface است و به معنای واسطه بین انسان و ماشین می باشد که برای مانیتور کردن و مشاهده پارامتر های دستگاه های صنعتی مثل PLC، اینورتر و… استفاده می شود .HMI در واقع یک مانیتور LCD است که می توان آن را برنامه ریزی نمود و همچنین به کمک آن می توان پارامتر های مختلف را تغییر داد و سیستم را کنترل نمود.

در واقع HMI یک برنامه ی گرافیکی است که در آن کلید ها، نمایشگر ها، عقربه ها و… توسط  اشکال گرافیکی ایجاد شده اند، در این برنامه با انتخاب هر المان گرافیکی (مثلاً کلید) کد متناظر با آن از طریق پورت، سخت افزاری که برنامه بر روی آن نصب شده به دستگاه مورد نظر ما ارسال می گردد.

وجود برنامه ی گرافیکی علاوه بر جذاب کردن طرح نهایی خطاهای ناشی از اعمال ورودی اشتباه را کاهش داده و هزینه ی نگهداری سیستم را به دلیل عدم استفاده از قطعات مکانیکی کاهش میدهد.

HMI این قابلیت را دارد که به PLC های مختلف متصل شود. تنها نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است اینست که قبل از برنامه ریزی کردن HMI می توان تعیین کرد کدام مارک PLC مثل:
DELTA
VIGOR
OMRON
SIEMENS
LS
BECKHOFF
TOSHIBA
FATEK
ALLEN BRADELY
FUJI
HMI 1

FANUC
MITSUBISHI
و… باید با آن ارتباط برقرار کند.

علت استفاده از HMI به جای کامپیوتر

تا مدتی پیش برای امور فوق از کامپیوتر استفاده می شد؛ ولی نرم افزار های کامپیوتری آسیب پذیر هستند و هر از گاهی دچار ویروس می گردند که این امر باعث صدور فرامین اشتباه گشته و میلیون ها دلار ضرر اقتصادی برای کمپانی های آمریکایی و اروپایی به همراه داشته است. لذا برای کنترل و مانیتورینگ دستگاه ویژه ای به نام HMI طراحی شد.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.