مقدمه:

پانچ در لغت به معنی سوراخ کردن است و ماشین پانچ ابزاریست که جهت سوراخکاری در سایز و اندازه های متفاوت و متنوع مورد استفاده قرار میگیرد.
پانچ های دستی  و کوچک که برای سوراخ کردن کاغذ  مورد استفاده قرار می گیرند را می توان نمونه ای ساده و اولیه ای از این ماشین های پانچ دانست.
سی ان سی های پانچ اکثرا دارای دو محورX ,Y هستند که با سروو موتور یا استپر درایو کنترل می شوند. جهت سوراخ کاری و فرمان پانچ معمولا از دو نوع سیستم مکانیکی که در مدل اول از جک با محرک پنوماتیک و در مدل دوم  از یک اسپیندل  موتور جهت پانچینگ استفاده می شود.

ماشین پانچ

ابزار های پانچ بسته به کار انجام شده بروی قطعه کار متفاوت است و میتوان آنها را تعویض کرد. در ماشین های پیشرفته تر این تعویض ابزار به صورت اتوماتیک انجام می شود که اصطلاحا این نوع دستگاهها را دارای قابلیت تولچنج (toolchange) می نامنند. ابزار به سمبه موسوم است که بروی ورق که بروی ماتریسی با اندازه همان سمبه قرار دارد ، فشار وارد آورده و منجر به سوراخ شدن ورق می شود.

image

    خدمات گروه فنی مهندسی پیشگام اتوماسیون :

این گروه در راستای ارتقاء ماشین های سی ان سی پانچ با متدهای جدید آماده همکاری می باشد؛ از جمله این خدمات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در بخش راه اندازی:
– تامین و نصب سروو موتور برای کنترل محورها
–  راه اندازی صفر تا صد بخش الکتریکال
– مشاوره و نصب سیستم کنترلی

در بخش اورهال:
– جایگزین سروو موتور بروی ماشین آلات دهه ۹۰ برای کنترل دقیق و افزایش سرعت سوراخ کاری
– اضافه و راه اندازی سیستم تعویض ابزار(toolchange) و Auto Index
– معرفی و آموزش پست نویسی نرم افزار های پانچ جهت تسریع  امور اپراتوری