اتوماسیون صنعتی در ایران

اتوماسیون صنعتی در ایران به معنای واقعی کلمه گرچه پدیده ای جدید است اما با گسترش روز افزون تعداد فارغ التحصیلان مهندسی برق و تنوع برندهای فعال در این حوزه درحال گسترش و پیشرفت می باشد. هر ساله در ایران مسابقات رباتیک زیادی برگزار می شود. گروه های دانشجویی و دانش آموزی در سراسر کشور مشغول ساخت ربات های آموزشی و سرگرمی هستند. این گونه فعالیت ها زمینه ساز پیشرفت کشور در حوزه رباتیک است.

باید دید در زمینه روبات صنعتی (Industrial Robot) و اتوماسیون چه تلاش هایی شده است. در ادامه ی سیاست گذاری اولیه در صنعت الکترونیک برای بخش اتوماسیون صنعتی، با حضور استادان باسابقه ی دانشگاه ها و متخصصان باتجربه در صنعت اتوماسیون کشور، برای سیاست گذاری در این صنعت کمیته ای تشکیل شد. این کمیته ی تخصصی طی برگزاری جلسات هفتگی به بررسی شرایط اتوماسیون صنعتی در ایران و جهان پرداخت. سپس برای رسیدن به اهداف مورد نظر اقداماتی را اولویت بندی کرد که به برخی از آنها در ذیل اشاره می گردد:

 • نرم افزارهای برنامه نویسی و کنترلی.
 • نرم افزارهای سیستم عامل بلادرنگ.
 • سیستم های فیلدباس و انتقال اطلاعات.
 • سخت افزار های کنترل گر و ادوات کنترل و ابزار دقیق.
 • سیستم های انعطاف پذیر.

اما سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که متولی اجرای قانون حداکثر استفاده از توان داخلی در اجرای پروژه های کنترل و سیگنالینگ ریلی (اعم از قطار شهری و راه آهن سراسری) است، پیشنهاد انجمن شرکت های اتوماسیون صنعتی در ایران را پذیرفته و از صاحب نظران و کارشناسان و مسئولین اجرائی پروژه های ریلی دعوت به عمل آورد تا پروژه های مربوطه را عملی کنند.

فعالیت های پژوهشی در حوزه اتوماسیون صنعتی در ایران 

در مورد فعالیت های پژوهشی می توان به روباتی اشاره کرد که اخیرا ساخت آن به پایان رسیده است. این روبات، یک روبات بسته بندی است که با هدف افزایش بازده تولید و کاهش خطا های بسته بندی طراحی و ساخته شده است. دستگاه ساخته شده (روبات بسته بندی) مراحل چیدمان محصولات در انتهای خط تولید درون کارتن را انجام می دهد.

این روبات در صنایع غذائی، آرایشی، بهداشتی و مواد شوینده کاربرد دارد.
روبات دارای هوش مصنوعی قدرتمندی است که میتواند به انجام کنترل کیفیت محصولات پرداخته و قابلیت تطبیق با خطوط مختلف تولید کارخانجات را با کمترین تغییر دارد. این سیستم با ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش ظرفیت و سرعت بسته بندی، سرعت تولید و راندمان را ارتقاء داده و خطاهای بسته بندی را که غالباً به دلیل نیروی انسانی است، حذف می کند و با کاهش قیمت نسبت به نمونه های خارجی که قابلیت های منحصر بفرد این طرح را نیز ندارد، با هزینه ی ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان عرضه می شود. این در حالیست که هزینه ی نمونه های مشابه که با قبول سفارش کار ساخته می شوند بیش از ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار دلار است.

بازار اتوماسیون صنعتی در ایران

بازار اتوماسیون صنعتی در ایران تنها شاهد فعالیت چند شرکت نوپا و کوچک است که بیشتر فعالیتشان در حوزه برق است. این شرکت ها به نوعی خدماتی محسوب می شوند و تنها فعالیتشان نصب، راه اندازی، تعمیر و در برخی موارد آموزش سطحی این سیستم ها می باشد.

البته بعضی شرکتها ( کنترل تک و پیشگام اتوماسیون) هم در زمینه وارد کردن قطعات
و ابزارآلات و دستگاههای مربوط به اتوماسیون صنعتی تلاش می کنند.
این گونه فعالیتها برای رسیدن به هدف مورد نظر که به نوعی همان چشم انداز بیست ساله است، کافی نیست.

بازار روبات صنعتی در ایران

یکی از تنهاترین شرکت های ایرانی که در زمینه طراحی و ساخت روبات های صنعتی (Industrial Robot) و شبکه های اتوماسیون (Industrial Network) فعالیت می کند شرکت مهندسی تام ایران خودرو است که علاوه بر موارد مطرح شده، وظیفه پشتیبانی خطوط تولید ایران خودرو را نیز برعهده دارد. این شرکت چند کارخانه اتومبیل سازی را در قسمت خطوط رنگ، بدنه سازی و … را مجهز به سیستم اتوماسیون کرده است. هر چند، این شرکت نیز اکثر روبات ها و دستگاه ها را از خارج وارد می کند.

در واقع می توان گفت در ایران هیچ روباتی به صورت تولید انبوه ساخته نمی شود. روبات های ساخته شده به صورت موردی و آن هم توسط برخی مراکز پژوهشی و دانشگاه ها بوده است. البته مقصود ما روبات های صنعتی هستند. شاید یکی از دلایل این امر، این باشد که صنایع داخلی ما هنوز آنقدر پیشرفت نکرده که نیاز به تولید انبوه روبات باشد. دلیل دیگر نیز شاید ارتباط ضعیف بین صنعت و دانشگاه باشد. شاید هم این تکنولوژی به خوبی معرفی نشده و اطلاع رسانی در این رابطه درست انجام نشده است و این عامل باعث شده تا سرمایه گذاران ریسک حضور در این حوزه را قبول نکنند.

برندهای روبات موجود در بازار ایران

 • ABB
 • FANUC
 • MITSUBISH
 • KUKA
 • HYUNDAI
 • KAWASAKI
 • NACHI
 • DENSO
 • EPSON

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.